10 tipov, ako sa naučiť nemčinu rýchlo a efektívne

nemčina pre začiatočníkov, gramatika nemčiny

Už toľko krát som počula: „Ale keď tá nemčina znie tak hrozne. Veď to sa nedá naučiť!“ Moja odpoveď znie: „Veru dá a keď ťa zoznámim s nemčinou poriadne tak, ako ju poznám ja, zamiluješ si ju.“ Tak poďme na pár užitočných tipov, aby ste neostali stratení a nemčinu si naozaj zamilovali a naučili sa ju rýchlo a efektívne:

1. Stanovte si jasné ciele:

Predtým, ako začnete, premyslite si, prečo sa chcete naučiť nemčinu. Je to kvôli práci, cestovaniu, alebo osobnému záujmu? Napríklad: „Chcem zvládnuť základy na komunikáciu počas dovolenky“ alebo „Chcem písať pracovné e-maily v nemčine“. Jasný cieľ vám pomôže udržať motiváciu.

2. Učte sa každý deň, aj keď len pár minút

Konzistentnosť je kľúčová. Lepšie je učiť sa 15-20 minút denne, ako raz za týždeň 3 hodiny. Krátke a pravidelné opakovanie posilňuje dlhodobú pamäť. Pri rannej káve sa započúvajte do krátkych textov. V práci, pokiaľ sa to dá, si nalaď na pozadí rakúske rádio. Doma si pusti pri varení telku (pre začiatočníkov odporúčam nemecké rozprávky). A aj keď na chvíľu, počas dňa si urob nejaké cvičenie.

3. Spojte učenie s každodenným životom

Používajte nemčinu, aj keď ste začiatočník. Označte si veci v domácnosti po nemecky (napr. „der Tisch“, „die Lampe“). Počúvajte cielené texty na rozšírenie slovnej zásoby. Založte si jeden zošítok na slovíčka a počas celého dňa, či pri počúvaní, pozeraní, čítaní, si doň zaznamenávajte nové slová. Ale pozor, v celej vete, poprípade si zaznačte aj situáciu, kedy sa slovo použilo. Toto vám ohromne pomôže vizualizovať slovíčka.

4. Využívajte rôznorodé materiály

Odporúčam siahnuť po viacerých zdrojoch nemčiny. Ani kuchár sa neučí variť iba z jednej kuchárky a podľa jedného receptu. To, že budete striedať čítanie (prispôsobené svojej úrovni) a počúvanie, tak vám aj gramatické cvičenia budú dávať väčší zmysel. Pochopíte a to vás bude motivovať napredovať.

5. Učte sa frázy, nie len jednotlivé slová

Mnohé frázy v nemčine majú svoj vlastný význam, ktorý nemožno preložiť doslovne. Napríklad fráza „Ich drücke dir die Daumen“ znamená „Držím ti palce“. Učenie sa fráz zlepší vaše porozumenie a plynulosť. Na kurznemciny.sk nájdete 500 fráz a k tomu nemčinu z ulice, ktoré si môžete stiahnuť zadarmo. Využite to zase urobíte malý krôčik k hovorovej nemčine.

6. Precvičujte výslovnosť s audionahrávkami

Správna výslovnosť je v nemčine dôležitá. Počúvajte audionahrávky a opakujte ich. Na stránke www.kurznemciny.sk nájdete audionahrávky a dekódované texty, ktoré vám pomôžu správne pochopiť a vysloviť jednotlivé slová a vety. Dávam si záležať, aby všetky materiály, ktoré ponúkam, boli nahraté aj na audiozáznam.

7. Nebojte sa robiť chyby

Chyby sú prirodzenou súčasťou učenia. Nebojte sa ich – znamenajú, že sa učíte! Dôležité je hovoriť, aj keď vaša nemčina nie je perfektná. Každým pokusom sa zlepšíte. Pokiaľ ste začiatočníci, nesnažte sa vyjadrovať ako dospelí v materinskom jazyku. Zbytočne sa zacyklíte. Jazyková úroveň A1/A2 v cudzom jazyku je na úrovni 4-7 ročného dieťaťa. Takže kľud a spomeňte si, ako malé deti rozprávajú a vyslovujú, keď začínajú hovoriť.

8. Opakujte gramatiku, ale nezaťažujte sa ňou príliš

Gramatika je základ, ale netreba ju memorovať nasilu. Učte sa ju cez praktické príklady a čítanie. Využívajte aktívne čítanie a počúvanie. Myslím tým, naozaj aktívne. Zamerajte sa buď na časovanie slovies, na pády, na skloňovanie prídavných mien. Nemčina má jasné pravidlá (až na pár výnimiek) a keď zistíte, kde a ako sa v praxi gramatika využíva, zautomatizuje sa vám to.

9. Začni spolupracovať so skúseným lektorom

Aby ste si všetky rôzne časti učenej nemčiny pospájali do jedného celku, má obrovský zmysel kontaktovať naozaj dobrého lektora. Skupinový kurz, kde má každý inú úroveň a výslovnosť neodporúčam, pokiaľ chcete mať nemčinu na dobrej úrovni (aj keď začiatočníckej). O čo stabilnejší základ si vytvoríte, o to lepšiu znalosť si vybudujete. Na toto ale potrebujete niekoho, kto v krajine žil, pozná kultúru, má vynikajúcu výslovnosť a skúsenosti. Tu už má význam doladiť jazyk v individuálnom kurze, kde sa lektor venuje len a len vám.

10. Odmeňte sa za pokrok

Keď dosiahnete hoci maličký denný / mesačný cieľ (napr. prejdete si celú lekciu, alebo si prečítate nový príbeh a naučíte sa k nemu príslušné slovíčka), odmeňte sa. Malá motivácia, ako obľúbená káva alebo nový jazykový materiál, vás udrží pozitívne naladených.

Na záver už len zhrniem, že nemčina nemusí byť strašiakom. S týmito tipmi si osvojíte jazyk zábavne a efektívne. Ak hľadáte komplexné materiály alebo konzultáciu skúsenej lektorky, navštívte www. kurznemciny.sk a začnite svoju jazykovú cestu plnú objavovania a úspechov ešte dnes!

Beata Ošustová
Vaša lektorka
  • Prehľad nemeckej gramatiky